Gödsling

Skogsgödsling med kväve är en av de mest lönsamma tillväxthöjande skötselåtgärderna du kan vidta i din skog.

Skogens tillväxt ökar med upp till 15-20 kubikmeter per hektar och det gör att du, förutom ökad volymtillväxt kan förvänta dig både högre andel timmer och bättre virkeskvalitet vid föryngringsavverkning. Sammantaget ger detta en vinst på 10-15% under tio år.

En annan effekt av den ökade tillväxten är att skogen också kan ta upp mer koldioxid, upp till 10-20 ton per hektar, vilket också är bra för klimatet. 

Detta ingår

  • Inledande träff med skogsinspektorn för dialog runt skogsägarens önskemål.
  • Planering av åtgärden.
  • Gödsling.
  • Följ uppdraget i appen Norra Skog. 

Kostnad

Priset varierar beroende på gödslingsmetod.

Vill du veta mer? Kontakta din skogsinspektor eller fyll i formuläret så kontaktar vi dig.

Bli kontaktad av oss

Vi behandlar dina personuppgifter i enlighet med de regler som följer av GDPR. Här kan du läsa mer om vår behandling och dina rättigheter Integritetspolicy.
Tjänst:

Hitta din inspektor

Välj virkesområde

Umeå Luleå Östersund Örnsköldsvik
  • Norra Norrbotten

  • Kalix

    Strandgatan 15, 952 33 Kalix
    010-583 10 00
  • Överkalix

    Storgatan 31, 956 31 Överkalix
    010-583 10 00
  • Övertorneå

    Matarengivägen 18A, 957 31 Övertorneå
    010-583 10 00
  • Södra Norrbotten

  • Arvidsjaur

    Västra Skolgatan 19, 933 31 Arvidsjaur
    Öppet måndagar 11.00-17.00
    010-583 10 00 Växel
  • Luleå

    Storhedsvägen 1F, 973 45 Luleå
    010-583 10 00
  • Piteå

    Batterigatan 1A, 941 47 Piteå
    010-583 10 00 Växel
  • Älvsbyn

    Nygrensvägen 3, 942 33 Älvsbyn
    010-583 10 00 Växel
  • Norra Västerbotten

  • Burträsk

    Buregatan 3, 937 31 Burträsk
    010-583 10 00 Växel
  • Norsjö

    Storgatan 50, 935 32 Norsjö
    010-583 10 00 Växel
  • Skellefteå

    Skeppargatan 23, 1 trappa, 931 32 Skellefteå
    010-583 10 00 Växel
  • Södra Västerbotten

  • Bjurholm

    Storgatan 3B, 916 31 Bjurholm
    010-583 10 00 Växel
  • Umeå

    Skeppargatan 1, Box 4076, 904 03 Umeå
    010-583 10 00 Växel
  • Vindeln

    Häradsvägen 127 A, 922 31 Vindeln
    010-583 10 00 Växel
  • Vännäs

    Östra Järnvägsgatan 9B, 911 32 Vännäs
    Öppet fredagar 09.00-15.00
    010-583 10 00 Växel
  • Ånäset

    Tingsvägen 8, 915 34 Ånäset
    010-583 10 00 Växel
  • Norra Ångermanland

  • Bredbyn

    Köpmangatan 47, 895 30 Bredbyn
    010-583 10 00 Växel
  • Nordmaling

    Åsgatan 4, 914 32 Nordmaling
    010-583 10 00 Växel
  • Örnsköldsvik

    Sjögatan 6, 891 60 Örnsköldsvik
    010-583 10 00 Växel
  • Södra Ångermanland

  • Junsele

    Forumvägen 4, 88037 Junsele
    Öppet vid bokade tider
    010-583 10 00 Växel
  • Kramfors

    Kontorsvägen 2, 872 23 Kramfors
    Öppet vid bokade tider
    010-583 10 00 Växel
  • Näsåker

    Storgatan 12, 88030 Näsåker
    Öppet vid bokade tider
    010-583 10 00 Växel
  • Ramsele

    Storgatan 25, 88040 Ramsele
    010-583 10 00 Växel
  • Sollefteå

    Torggatan 6, 881 30 Sollefteå
    010-583 10 00 Växel
  • Ullånger

    Sundsbrogatan 9, 87032 Ullånger
    010-583 10 00 Växel
  • Södra Västernorrland

  • Härnösand

    Kastellgatan 7, 87133 Härnösand
    010-583 10 00 Växel
  • Sundsvall

    Skönsbergsvägen 63, 856 31 Sundsvall
    010-583 10 00 Växel
  • Västra Västerbotten

  • Lycksele

    Järnvägsgatan 30 A, 921 31 Lycksele
    010-583 10 00 Växel
  • Storuman

    Bondevägen 4, 923 32 Storuman
    010-583 10 00
  • Vilhelmina

    Volgsjövägen 27, 912 32 Vilhelmina
    010-583 10 00 Växel
  • Åsele

    Storgatan 33, 919 31 Åsele
    010-583 10 00 Växel
  • Norra Jämtland

  • Dorotea

    Storgatan 34A, 917 32 Dorotea
    010-583 10 00 Växel
  • Hammerdal

    Storgatan 28, 833 41 Hammerdal
    Öppet vid bokade tider
    010-583 10 00 Växel
  • Lit

    Sörevägen 3A, 836 31 Lit
    010-583 10 00 Växel
  • Strömsund

    Ramselevägen 10, 833 35 Strömsund
    010-583 10 00 Växel
  • Östersund

    Akademigatan 4A, 831 40 Östersund
    Öppet vid bokade tider
    010-583 10 00 Växel
  • Västra Jämtland

  • Föllinge

    Långgatan 36, 835 61 Föllinge
    Öppet vid bokade tider
    010-583 10 00 Växel
  • Hackås

    Skede 910, 845 94 Hackås
    010-583 10 00 Växel
  • Järpen

    Strandvägen 1, 837 31 Järpen
    010-583 10 00 Växel
  • Krokom

    Offerdalsvägen 7, 835 32 Krokom
    010-583 10 00 Växel
  • Änge

    Centralvägen 18B, 835 97 Offerdal
    Öppet vid bokad tider
    010-583 10 00 Växel
  • Södra Jämtland

  • Fränsta

    Fränstavägen 281, 84012 Fränsta
    Öppet vid bokade tider
    010-583 10 00 Växel
  • Gällö

    Sefastvägen 1, 84341 Gällö
    010-583 10 00 Växel
  • Hammarstrand

    Tegelbruksvägen 26, 844 31 Hammarstrand
    010-583 10 00 Växel
  • Ånge

    Solgårdsgatan 10, 841 32 Ånge
    010-583 10 00 Växel

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Kalix

Mats Olofsson
Mats Olofsson
Virkesområdeschef Norra Norrbotten
Ragna Wennström
Ragna Wennström
Skogsinspektor Kalix
Robert Hasselborg
Robert Hasselborg
Skogsinspektor Kalix
Thomas Olsson
Thomas Olsson
Skogsinspektor Kalix
Anders Nilsson
Anders Nilsson
Produktionsledare Kalix
Edvin Lidèn
Edvin Lidèn
Skogsinspektor Kalix

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Överkalix

Mattias Larsson
Mattias Larsson
Skogsinspektor Överkalix
Malin Brämsgården
Malin Brämsgården
Skogsinspektor Överkalix

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Övertorneå

Håkan Önneholm
Håkan Önneholm
Skogsinspektor Övertorneå
Bengt Isaksson
Bengt Isaksson
Skogsinspektor Övertorneå
Simon Mattsson
Simon Mattsson
Skogsinspektor Övertorneå

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Arvidsjaur

Bo Brännström
Bo Brännström
Skogsinspektor Skellefteå/ Arvidsjaur
Roger Hedlund
Roger Hedlund
Skogsinspektor Skellefteå/ Arvidsjaur

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Luleå

Hanna Eriksson
Hanna Eriksson
Virkesområdeschef Södra Norrbotten
Kristian Strömberg
Kristian Strömberg
Skogsinspektor Luleå
Leif Wallerström
Leif Wallerström
Skogsinspektor Luleå
Simon Sundberg
Simon Sundberg
Planeringsspecialist Luleå
Sebastian Enegren
Sebastian Enegren
Skogsinspektor Luleå
Magnus Nilsson
Magnus Nilsson
Produktionsledare Luleå
Henrik Kämpe
Henrik Kämpe
Skogsinspektor Luleå

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Piteå

Filip Berggren
Filip Berggren
Skogsinspektor Piteå
Johan Westerlund
Johan Westerlund
Skogsinspektor Piteå/ Älvsbyn
Tommy Nordmark
Tommy Nordmark
Skogsinspektor Piteå/ Älvsbyn

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Älvsbyn

Johan Westerlund
Johan Westerlund
Skogsinspektor Piteå/ Älvsbyn
Tommy Nordmark
Tommy Nordmark
Skogsinspektor Piteå/ Älvsbyn
Jonatan Norman
Jonatan Norman
Produktionsansvarig Virke
Zakarias Åström
Zakarias Åström
Skogsinspektor Älvsbyn

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Burträsk

Ulf Wallmark
Ulf Wallmark
Skogsinspektor Burträsk
Kenneth Söderström
Kenneth Söderström
Skogsinspektor Burträsk
Linus Landström
Linus Landström
Planeringsspecialist Burträsk
Göran Karlsson
Göran Karlsson
Planeringsspecialist Burträsk
Gustav Öhman
Gustav Öhman
Skogsinspektor Burträsk

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Norsjö

Magnus Furmark
Magnus Furmark
Skogsinspektor Norsjö
Jonathan Forsell
Jonathan Forsell
Skogsinspektor Norsjö

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Skellefteå

Mikael Frisk
Mikael Frisk
Virkesområdeschef Norra Västerbotten
Mattias Hellgren
Mattias Hellgren
Skogsinspektor Skellefteå
Martin Åkerlund
Martin Åkerlund
Produktionsledare Skellefteå
Bo Brännström
Bo Brännström
Skogsinspektor Skellefteå/ Arvidsjaur
Roger Hedlund
Roger Hedlund
Skogsinspektor Skellefteå/ Arvidsjaur
Nils Holmlund
Nils Holmlund
Skogsinspektor Skellefteå
Anders Lindquist
Anders Lindquist
Skogsinspektor Skellefteå
Dennis Sundberg
Dennis Sundberg
Skogsinspektor Skellefteå
Mikael Widerlund
Mikael Widerlund
Skogsinspektor Skellefteå
Aron Långberg
Aron Långberg
Skogsinspektor Skellefteå

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Bjurholm

Björn-Erik Lilja
Björn-Erik Lilja
Skogsinspektor Bjurholm
Jimmie Klum
Jimmie Klum
Skogsinspektor Bjurholm

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Umeå

Mikael Forsman
Mikael Forsman
Virkesområdeschef Södra Västerbotten
Mats Warensjö
Mats Warensjö
Skogsinspektor Umeå
Linus Elldegren
Linus Elldegren
Skogsinspektor Umeå
Henrik Ådèn
Henrik Ådèn
Skogsinspektor Umeå/ Vännäs
Fredrik Nyman
Fredrik Nyman
Skogsinspektor Umeå/ Vännäs
Bengt Aggeryd
Bengt Aggeryd
Produktionsledare Umeå
Teresa Leifsdotter
Teresa Leifsdotter
Skogsinspektor Umeå
Andreas Ekegren-Hällgren
Andreas Ekegren-Hällgren
Skogsinspektor Umeå
Niklas Karlsson
Niklas Karlsson
Skogsinspektor Umeå/ Vännäs

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Vindeln

Simon Öberg
Simon Öberg
Skogsinspektor Vindeln
Simon Wikström
Simon Wikström
Planeringsspecialist Vindeln
Rickard Norberg
Rickard Norberg
Skogsinspektor Vindeln - Föräldraledig
Mikael Jonsson
Mikael Jonsson
Skogsinspektor Vindeln

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Vännäs

Henrik Ådèn
Henrik Ådèn
Skogsinspektor Umeå/ Vännäs
Fredrik Nyman
Fredrik Nyman
Skogsinspektor Umeå/ Vännäs
Niklas Karlsson
Niklas Karlsson
Skogsinspektor Umeå/ Vännäs

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Ånäset

Jörgen Ågren
Jörgen Ågren
Skogsinspektor Ånäset
Mattias Lindmark
Mattias Lindmark
Skogsinspektor Ånäset

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Bredbyn

Jörgen Tellström
Jörgen Tellström
Skogsinspektor Bredbyn
Ida Auselius
Ida Auselius
Skogsinspektor Bredbyn - Föräldraledig
Cecilia Persson
Cecilia Persson
Skogsinspektor Bredbyn
Bo Nilsson
Bo Nilsson
Skogsinspektor Bredbyn

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Nordmaling

Fredrik Jonsson
Fredrik Jonsson
Skogsinspektor Nordmaling
Patrik Lundström
Patrik Lundström
Skogsinspektor Nordmaling
Sören Winther
Sören Winther
Skogsinspektor Nordmaling
Elin Persson
Elin Persson
Planeringsspecialist Nordmaling

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Örnsköldsvik

Andreas Nordbrandt
Andreas Nordbrandt
Virkesområdeschef Norra Ångermanland
Jonas Sjödin
Jonas Sjödin
Skogsinspektor Örnsköldsvik
Liza Edlund
Liza Edlund
Produktionsledare Örnsköldsvik
Izak Edlund
Izak Edlund
Planeringsspecialist Örnsköldsvik
Leif Strandberg
Leif Strandberg
Skogsinspektor Örnsköldsvik
Daniel Frölèn
Daniel Frölèn
Skogsinspektor Örnsköldsvik
Emil Andersson
Emil Andersson
Skogsinspektor Örnsköldsvik
Axel Nilsson
Axel Nilsson
Planeringsspecialist Örnsköldsvik
Arne Alstergren
Arne Alstergren
Skogsinspektor Örnsköldsvik
Per-Olof Nordin
Per-Olof Nordin
Skogsinspektor Örnsköldsvik

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Junsele

Nils-Anders Forssén
Nils-Anders Forssén
Skogsinspektor Junsele/ Ramsele

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Kramfors

Alexander Andersson
Alexander Andersson
Skogsinspektor Kramfors/ Ullånger
Marie Löfgren
Marie Löfgren
Skogsinspektor Kramfors/ Sollefteå

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Näsåker

Ellen Nordström
Ellen Nordström
Skogsinspektor Ramsele/ Näsåker

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Ramsele

Mats Näslund
Mats Näslund
Skogsinspektor Ramsele
Ellen Nordström
Ellen Nordström
Skogsinspektor Ramsele/ Näsåker
Nils-Anders Forssén
Nils-Anders Forssén
Skogsinspektor Junsele/ Ramsele

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Sollefteå

Jonas Bredberg
Jonas Bredberg
Virkesområdeschef Södra Ångermanland
Sara Amsby
Sara Amsby
Skogsinspektor Sollefteå
Marie Löfgren
Marie Löfgren
Skogsinspektor Kramfors/ Sollefteå
Örjan Hedström
Örjan Hedström
Skogsinspektor Sollefteå
Lars Boström
Lars Boström
Skogsinspektor Sollefteå
Åke Larsson
Åke Larsson
Skogsinspektor Sollefteå
Daniel Åkermark
Daniel Åkermark
Produktionsledare Sollefteå
Nicole Nordström
Nicole Nordström
Planeringsspecialist Sollefteå
Dan Persson
Dan Persson
Planeringsspecialist Sollefteå

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Ullånger

Per Viklund
Per Viklund
Skogsinspektor Ullånger
Alexander Andersson
Alexander Andersson
Skogsinspektor Kramfors/ Ullånger

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Härnösand

Joakim Söderlund
Joakim Söderlund
Skogsinspektor Härnösand
Stefan Moe
Stefan Moe
Skogsinspektor Härnösand

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Sundsvall

Sverker Henckel
Sverker Henckel
Virkesområdeschef Södra Västernorrland
Jonas Gulin
Jonas Gulin
Skogsinspektor Sundsvall
Per Sandelin
Per Sandelin
Skogsinspektor Sundsvall
Johan Dammström
Johan Dammström
Skogsinspektor Sundsvall
Samuel Lind
Samuel Lind
Produktionsledare Sundsvall
Dan Björne
Dan Björne
Planeringsspecialist Sundsvall
Anna Henckel
Anna Henckel
Skogsinspektor Sundsvall
Anton Andersson
Anton Andersson
Skogsinspektor Sundsvall
Niklas Åberg
Niklas Åberg
Skogsinspektor Sundsvall
Magnus Edin
Magnus Edin
Planeringsspecialist Sundsvall
Fredrik Alenius
Fredrik Alenius
Skogsinspektor Sundsvall
Christian Ekholm
Christian Ekholm
Planeringsspecialist Sundsvall
Isabelle Sjöqvist
Isabelle Sjöqvist
Skogsinspektor

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Lycksele

Nicklas Stenlund
Nicklas Stenlund
Virkesområdeschef Västra Västerbotten
Lisa Lindberg
Lisa Lindberg
Produktionsledare Lycksele
Fredrik Nilsson
Fredrik Nilsson
Skogsinspektor Lycksele
Johannes Ackemo
Johannes Ackemo
Skogsinspektor Lycksele
Robert Mannelqvist
Robert Mannelqvist
Planeringsspecialist Lycksele
Erik Sköld
Erik Sköld
Skogsinspektor Lycksele

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Storuman

Tommy Gustavsson
Tommy Gustavsson
Skogsinspektor Storuman
Lars Andersson
Lars Andersson
Planeringsspecialist Storuman
Kristofer Johansson
Kristofer Johansson
Skogsinspektor Storuman

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Vilhelmina

Tore Lövgren
Tore Lövgren
Skogsinspektor Vilhelmina
P-A Bergqvist
P-A Bergqvist
Skogsinspektor Vilhelmina

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Åsele

Mattias Edling
Mattias Edling
Skogsinspektor Åsele
Göran Enfeldt
Göran Enfeldt
Skogsinspektor Åsele

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Dorotea

Tomas Mårtensson
Tomas Mårtensson
Skogsinspektor Dorotea/ Strömsund
Cathrine Jonsson
Cathrine Jonsson
Skogsinspektor Dorotea

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Hammerdal

Hans Fresk
Hans Fresk
Skogsinspektor Hammerdal/ Lit/ Strömsund

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Lit

Tobias Jonmeister
Tobias Jonmeister
Virkesområdeschef Norra Jämtland
Mikael Hansen
Mikael Hansen
Produktionsledare Lit
Hans Fresk
Hans Fresk
Skogsinspektor Hammerdal/ Lit/ Strömsund
Ulrik Hansson
Ulrik Hansson
Skogsinspektor Lit
Peter Erlandsson
Peter Erlandsson
Planeringsspecialist Lit
Hans Jonsson
Hans Jonsson
Skogsinspektor Östersund/ Lit

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Strömsund

Tomas Mårtensson
Tomas Mårtensson
Skogsinspektor Dorotea/ Strömsund
Peder Persson
Peder Persson
Planeringsspecialist Strömsund
Hans Fresk
Hans Fresk
Skogsinspektor Hammerdal/ Lit/ Strömsund
Göran Ellingsson
Göran Ellingsson
Skogsinspektor Strömsund

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Östersund

Daniel Granlöf
Daniel Granlöf
Skogsinspektor Östersund - Föräldraledig
Ronny Hallquist
Ronny Hallquist
Skogsinspektor Östersund/ Hackås
Hans Jonsson
Hans Jonsson
Skogsinspektor Östersund/ Lit

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Föllinge

Håkan Rylander
Håkan Rylander
Skogsinspektor Krokom/ Föllinge
Marcus Hemmingsson
Marcus Hemmingsson
Produktionsledare Krokom/ Föllinge

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Hackås

Mattias Olofsson
Mattias Olofsson
Skogsinspektor Hackås
Ronny Hallquist
Ronny Hallquist
Skogsinspektor Östersund/ Hackås
Fredrik Wikström
Fredrik Wikström
Skogsinspektor Hackås

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Järpen

Per-Anders Östberg
Per-Anders Östberg
Skogsinspektor Järpen
Filip Hammar
Filip Hammar
Skogsinspektor Järpen

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Krokom

Jim Salvin
Jim Salvin
Virkesområdeschef Västra Jämtland
Mikael Eklund
Mikael Eklund
Skogsinspektor Krokom
Håkan Rylander
Håkan Rylander
Skogsinspektor Krokom/ Föllinge
Pedro Arvidsson
Pedro Arvidsson
Planeringsspecialist Krokom
Oskar Garli
Oskar Garli
Skogsinspektor Krokom
Johan Persson
Johan Persson
Planeringsspecialist Krokom
Johan Lidgren
Johan Lidgren
Skogsinspektor Krokom/ Änge
Erik Jonasson
Erik Jonasson
Skogsinspektor Krokom/ Änge
Marcus Hemmingsson
Marcus Hemmingsson
Produktionsledare Krokom/ Föllinge

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Änge

Johan Lidgren
Johan Lidgren
Skogsinspektor Krokom/ Änge
Erik Jonasson
Erik Jonasson
Skogsinspektor Krokom/ Änge

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Fränsta

Andreas Grelsson
Andreas Grelsson
Skogsinspektor Ånge/ Fränsta
Tobias Mohlin
Tobias Mohlin
Skogsinspektor Ånge/ Fränsta
Daniel Molin
Daniel Molin
Skogsinspektor Ånge/ Fränsta

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Gällö

Mattias Ekerlid
Mattias Ekerlid
Planeringsspecialist Gällö
Ingela Öhman
Ingela Öhman
Skogsinspektor Gällö
Lars Nord
Lars Nord
Skogsinspektor Gällö

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Hammarstrand

Karl-Olof Norman
Karl-Olof Norman
Skogsinspektor Hammarstrand
Ulf Göransson
Ulf Göransson
Skogsinspektor Hammarstrand
Sven Jonsson
Sven Jonsson
Skogsinspektor Hammarstrand
Olov Skogelid
Olov Skogelid
Skogsinspektor Hammarstrand
Mari Persson
Mari Persson
Produktionsledare Hammarstrand

Karta

Kontorsinformation

Kontaktpersoner - Ånge

Bertil Nordlund
Bertil Nordlund
Planeringsspecialist Ånge
Andreas Grelsson
Andreas Grelsson
Skogsinspektor Ånge/ Fränsta
Tobias Mohlin
Tobias Mohlin
Skogsinspektor Ånge/ Fränsta
Daniel Molin
Daniel Molin
Skogsinspektor Ånge/ Fränsta

Karta