Norra Skog: “Revidera LULUCF-förordningen”

Norra Skog har lämnat sitt remissvar på miljömålsberedningens delbetänkande om hur Sverige ska leva upp till EU:s krav på biologisk mångfald och klimatmål för markanvändningen. Föreningen riktar skarp kritik mot hur EU:s LULUCF-förordning är utformad – och kräver att den skrivs om.

Tre tallstammar i solljus.

– LULUCF-förordningen i sin nuvarande form försvårar utfasningen av fossila resurser och försämrar konkurrenskraften för svenskt skogsbruk. Det är avgörande att regeringen driver på för en översyn på EU-nivå, säger Jonas Eriksson, medlemschef på Norra Skog.

Vill räkna hela klimatnyttan

Enligt Norra Skog är det nödvändigt att räkna in skogens totala klimatnytta – inte bara kolinlagringen i mark, utan även nyttan av att använda skogsbaserade produkter som ersätter fossila alternativ.

– Skogens bidrag till klimatet handlar om mer än bara växande träd. Det handlar också om lagrad koldioxid i träprodukter och att vi kan minska utsläppen genom att använda förnybar råvara istället för fossila material, säger Jonas Eriksson.

Norra Skog hänvisar till en ny global ISO-standard som visar hur skogens alla klimatnyttor kan mätas samlat och vetenskapligt – ett verktyg som även kopplar till FN:s klimatmål.

Den omfattar fyra huvudkomponenter:

  1. Växthusgasutsläpp och -upptag från skogsskötsel.
  2. Kolinlagring i träprodukter.
  3. Utsläpp från värdekedjan för träprodukter.
  4. Undvikna utsläpp genom att ersätta fossila material med träbaserade alternativ.

– Detta gör det möjligt att redovisa hela klimatnyttan – både kolinlagring och substitutionseffekter – i ett och samma ramverk, säger Jonas Eriksson.

Felaktig bild av skyddad natur

Norra Skog kritiserar också att viktiga delar av Sveriges skyddade skog inte räknas in i miljömålsberedningens förslag till rapportering – något som riskerar att ge en skev bild jämfört med andra EU-länder.

– Det finns skyddade arealer som Sverige absolut kan räkna in, som skogliga impediment, strandskydd och fjällnära skog. Att de inte redovisas kan leda till felaktiga beslut från politiker, säger Jonas Eriksson och tillägger:

– Vi uppmanar regeringen att driva en politik som både främjar klimat och biologisk mångfald – men som också ger långsiktiga villkor och incitament för skogsägare att fortsätta investera i ett aktivt och ansvarsfullt skogsbruk.